Versenykiírás
2024-25

Felhívás

Prof. Dr. Freund Tamás, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke fővédnöksége mellett a Baár-Madas Református Gimnázium és Általános Iskola és a BOLYAI CSAPAT Kft. a 2024/2025. tanévben nevezéses alapon megrendezi a Bolyai Anyanyelvi Csapatverseny megyei/körzeti fordulóját 3-8. osztályosoknak magyar nyelv és irodalomból, valamint az Összedolgozási Képesség Fejlesztéséért Alapítvány (röviden: ÖSSZKÉP Alapítvány) meghívásos alapon megrendezi a Bolyai Anyanyelvi Csapatverseny országos döntőjét 3-8. osztályosoknak. A verseny megyei/körzeti fordulóját írásbeli munka formájában, személyes jelenléttel mindenki a saját iskolájában írja, az országos döntőt írásbeli és szóbeli formában, külön időpontban és helyszínen bonyolítjuk le az alább leírtak szerint.

A verseny célja

Segíteni a diákokat azon képességek kifejlesztésében, hogy közösen, összedolgozva oldjanak meg problémákat. Lehetőséget szeretnénk teremteni arra, hogy átéljék az együtt gondolkodás örömét, és a logikus gondolkodás mellett készségeiket közvetlenül is bemutathassák diáktársaik előtt, eközben pedig összemérhessék tudásukat.

A verseny résztvevői

A versenyen azonos iskolába járó, 3-8. osztályos tanulók, évfolyamonként szerveződő, 4 fős csapatai vehetnek részt (egy iskolából akárhány csapat indulhat). A 3-6. osztályosok egy-egy, a 7. és 8. osztályosok két-két kategóriában versenyeznek aszerint, hogy általános iskolai ("a") vagy gimnáziumi ("g") osztályba járnak. A nevezéskor minden csapatnak saját csapatnevet kell választania, amely nem lehet másokra vagy a jó ízlésre nézve sértő.

Időpontok

Nevezési határidő: 2024. 10. 01. (kedd) 18:00
A körzeti forduló időpontja: 2024. 11. 08. (péntek) 14:30
Országos írásbeli döntő időpontja: 2024. 11. 22. (péntek) 14:30
Országos szóbeli döntő időpontja: 2024. 12. 14. (szombat) 9:45

Nevezés díj

A körzeti forduló nevezési díja: 2000 Ft/fő.
Az országos döntőnek nincs nevezési vagy részvételi díja.

Nevezés

Kizárólag honlapunkon, a Nevezés menüpont alatt. (Nevezés és regisztráció szeptember 1-től lehetséges.)
A csapatokat nevezni csak az iskola tanárai tudják, a nevezéshez az iskola első regisztráló tanárának szükséges elvállalnia a helyi szervező feladatkörét. A helyi szervező feladatairól bővebben itt olvashat.
Körzeten és kategórián belüli azonos csapatnév esetén a később nevező csapatnak kell nevet változtatnia (ezért célszerű minél előbb nevezni más által még nem választott csapatnévvel).

Fizetés

A nevezési díj a körzeti forduló után, miután megkapják a számlát, átutalással fizethető.

Adatok:
Számlaszám: 11703006-20471499-00000000
Számlatulajdonos: BOLYAI CSAPAT Kft.
Bank: OTP Bank
Közlemény: számla sorszámát, vagy a saját iskolájuk és településük neve + magyar 3-8.

Kivételes esetben befizethetik sárga csekken, de csak akkor, ha erre vonatkozó igényüket a nevezéskor jelzik a nevezési rendszerben (ez esetben a feladatsorok csomagjában küldjük a csekket). Közleménybe ekkor is a számla sorszámát, vagy a saját iskolájuk és településük nevét + magyar szöveget kérjük írni.

A nevezési díj befizetésének határideje a megkapott számlán szereplő fizetési határidő, amely számlát közvetlenül a verseny utáni hét elején küldünk e-mailben.

Számla

A számlázási adatokat október 1-ig a honlapon lévő nevezési rendszerben kérjük megadni. Számlaigényt csak az iskola helyi szervezője tud leadni. Az igényelt számlát a jelzett időben, e-mailben juttatjuk el, amihez a következőképpen jut hozzá: A BOLYAI CSAPAT Kft.-től e-mailen érkező Számlaértesítőben a „Letöltöm a számlát” szövegre kattintás után megjelenő oldalon a Számla adatai részben a „Megnézem” szóra kattintva előjön a kinyomtatható hiteles számla, ezt kérjük kinyomtatni.

A verseny körzetei

Az indulók a következő körzetben versenyeznek:

1. BÁCS-KISKUN vármegye
2. BARANYA vármegye
3. BÉKÉS vármegye
4. BORSOD-ABAÚJ-ZEMPLÉN vármegye
5. BUDAPEST - Dél-Buda (XI., XXII. kerület)
6. BUDAPEST - Dél-Pest (IX., XVIII., XIX., XX., XXI., XXIII. kerület)
7. BUDAPEST - Észak-Buda (III. kerület)
8. BUDAPEST - Észak-Pest (IV., XIII., XV. kerület)
9. BUDAPEST - Kelet-Pest (X., XIV., XVI., XVII. kerület)
10. BUDAPEST - Közép-Buda (I., XII. kerület)
11. BUDAPEST - Közép-Pest (V., VI., VII., VIII. kerület)
12. BUDAPEST - Nyugat-Buda (II. kerület)
13. CSONGRÁD-CSANÁD vármegye
14. FEJÉR vármegye
15. GYŐR-MOSON-SOPRON vármegye
16. HAJDÚ-BIHAR vármegye
17. HEVES vármegye
18. JÁSZ-NAGYKUN-SZOLNOK vármegye
19. KOMÁROM-ESZTERGOM vármegye
20. NÓGRÁD vármegye
21. PEST vármegye - DÉLKELET (az M3-astól délre, a Dunától keletre, a Csepel-szigettel együtt)
22. PEST vármegye - DÉLNYUGAT (a 10-es főúttól délre, a Dunától nyugatra)
23. PEST vármegye - ÉSZAK (a 10-es főút és az M3-as közötti rész, beleértve Gödöllő, Bag, Mogyoród, Pilisvörösvár és Piliscsaba településeket)
24. SOMOGY és TOLNA vármegye
25. SZABOLCS-SZATMÁR-BEREG vármegye
26. VAS és ZALA vármegye
27. VESZPRÉM vármegye

Budapest Budapest

Ha a nevezési létszám indokolja, a nevezés lezárása után a kategóriák körzeteit megváltoztathatjuk.

Az első forduló szabályai

Időpont: 2024. november 8. (péntek) 14:30
Feladatok száma: 13 feleletválasztós feladat
Munkaidő: 60 perc
Helyszín: saját iskola

A verseny első fordulójában minden évfolyamon 13 feleletválasztós feladatot kell megoldani (A körzeti fordulóban nem lesz kidolgozást igénylő feladat). A teljes munkaidő minden évfolyamon 60 perc. A feladatok szövege után öt lehetséges válasz található (A, B, C, D és E), amelyek közül akárhány lehet helyes (tehát akár mind, de akár egy sem). A válaszlapon a feladatokra adandó helyes válasz betűjelének megfelelő négyzet(ek)be X-et kell beírni. A versenyidő leteltével csapatonként csak az 1 darab Válaszlapot kell beadni. A versenyen csak íróeszköz használható, egyéb (pl. elektronikus vagy nyomtatott) eszköz nem. A csapattársak egymás között csak halkan beszélgethetnek, mert egy termen belül várhatóan több azonos évfolyamú csapat is jelen lesz. Minden csapattag saját példányt kap a feladatsorból. A nem megfelelő kategóriában vagy körzetben történő nevezés a versenyből való kizárást eredményezheti. A verseny alatt mobiltelefon vagy egyéb elektronikus eszköz nem lehet a versenyzőknél (csak kikapcsolt állapotban, a táskájukban), ezek használata a versenyből való azonnali kizárással járhat. A nevezéssel a résztvevő diákok és felkészítőik hozzájárulnak, hogy a versenyen róluk készülő fényképeket, valamint nevüket, iskolájukat és eredményüket a szervezők közzétegyék.

A verseny kezdetéig indokolt esetben (betegség vagy egyéb hiányzás miatt) lehet csapattagokat cserélni, azonban az emléklapokat az október 1-ig benevezett diákok nevére állítjuk ki. (Kérjük, hogy az internetes nevezéskor pontosan ellenőrizzék, illetve versenyzőikkel ellenőriztessék a Nevezett csapatok menüpontban minden diák nevét, nehogy elírás miatt a nevezéskor begépelt, hibás név kerüljön az emléklapra.) Ha valamelyik csapat nincs teljes létszámban jelen, akkor is versenyezhet. Nevezési díjat visszautalni azonban nem áll módunkban. Az országos döntőn egy csapat összetétele az első fordulón résztvevőkhöz képest legfeljebb egy tagban változhat.

A versenyen való részvétel kizáró okai:
- Ha a nevezési díj befizetése nem történik meg a küldött számlán szereplő határidőig.
- A bizonyíthatóan nem versenyszerű körülmények között lebonyolított megírattatás.
- Ha a csapat nem az évfolyamának megfelelő feladatsort írja meg.
- Ha a verseny megírását követő napon, 2024. november 9-én, szombaton 12 óráig nem kerül feldolgozásra a csapat válaszlapja.
- Ha a versenybizottság esetleges kérésére az óvási határidő lejárta előtt (november 11., hétfő 14:00) a bekért válaszlap(ok) fényképes vagy szkennelt változata nem érkezik meg az info@bolyaiverseny.hu címre.

A körzeti forduló pontozása

Minden feladat esetében külön-külön pontozzuk a válaszlapon az A, B, C, D és E mezőket a következők szerint:
- helyesen bejelölt mező: 3 pont
- helytelenül bejelölt mező: -1 pont
- helyesen üresen hagyott mező: 2 pont
- helytelenül üresen hagyott mező: 0 pont
Minden hibátlanul megoldott feladatra (tehát ha az öt mező mindegyike helyes) feladatonként további 2 pont jár.

(Ha például az egyik feladatban a helyes megoldások A, C, E, és egy csapat az A, C, D mezőkbe tett X-et, akkor erre a feladatra a csapat 3+2+3-1+0=7 pontot kap. Ha egy másik csapat ugyanebben a feladatban az A, C, E mezőkbe tett X-et, tehát mind az öt válaszlehetőséget jól döntötte el, akkor erre a feladatra ez a csapat 3+2+3+2+3=13 alappontot, valamint további 2 pluszpontot, összesen tehát 15 pontot kap.)

Értékelés

A csapatokat az írásbeli feladatok összpontszáma szerint csökkenő sorrendbe állítjuk, így alakul ki a megyei/körzeti forduló végeredménye. Azonos pontszám esetén az a csapat ér el jobb helyezést, amelyik a 13. feladatra több pontot kapott. Ha ebben is megegyezik az eredményük, akkor amelyik csapat a 12. feladatra kapott több pontot. Ha ebben is egyformák, akkor amelyik csapat a 11., és így tovább, amíg nem lesz különbség így csökkenő sorrendben haladva a feladatokra kapott pontok száma között egészen az 1. feladatig. (Ha ebben is megegyezik az eredményük, a csapatok között nem teszünk további különbséget.) Az eredmények várhatóan 2024. november 10-én, vasárnap 8:00 órától lesznek megtekinthetők honlapunkon. Bármilyen írásos reklamációt 2024. november 11-én, hétfőn 14:00 óráig tudunk figyelembe venni, ezeket az info@bolyaiverseny.hu címre küldhetik. (A csapat Válaszlapjának feldolgozását, pontozását a nevező tanár már november 9-én 14:00-tól a Nevezési rendszerben megtekintheti). A verseny feladatsorai az egyes fordulók napján, estétől elérhetők lesznek honlapunkon. A körzeti forduló megoldókulcsát és részletes megoldásait a versenyt követő napon, november 9-én 13:00-tól tesszük közzé a honlapon.

Díjazás

A megyei/körzeti fordulót követően az 1-6. helyezett csapatokat díjazzuk, akik díjaikat az országos döntő írásbeli alkalmával kapják meg (az 1-3. helyezettek a döntő írásbelin a versenyasztalukra kapják, míg a 4-6. helyen végzettek az általuk küldött futáron keresztül kapják meg a döntő írásbeli helyszínén és időpontjában). A döntő írásbeli forduló után nem osztunk díjakat, míg a szóbeli döntőn minden csapat jutalomban részesül. A tanárokat induló diákjaik száma és eredményessége alapján díjazzuk, ezen szempontok szerint megyénként/körzetenként és a szóbeli döntőn egy-egy tanári fődíjat osztunk ki. (A csapattagok és a felkészítő tanárok neve legkésőbb a megyei/körzeti forduló napján módosítható, a díjazottak okleveleit az eddig beérkezett adatok alapján állítjuk ki. Ezt a módosítást az iskola helyi szervezője a Válaszlapok géprevitelekor kell megtegye.)

Az írásbeli döntő szabályai

Időpont: 2024. november 22. (péntek) 14:30
Feladatok száma: 13 feleletválasztós feladat
Munkaidő: 60 perc
Helyszín: körzetenként kijelölt helyen

A verseny országos döntőjének írásbeli fordulóját – amely valamennyi meghívott csapat számára ingyenes – az ÖSSZKÉP Alapítvány bonyolítja le. Minden olyan magyarországi megyéből/körzetből, ahol egy évfolyamban/kategóriában legalább 5 induló csapat volt, az első három helyezett továbbjut a megyei/körzeti fordulóból a verseny országos döntő írásbeli fordulójába. A döntő írásbeli fordulójában 13 feleletválasztós feladatot kell megoldani. Ezek pontozása a körzeti, első fordulóéval azonos módon történik és az első fordulóra vonatkozó szabályok érvényesek ennek lebonyolításakor is. Ezt követően alakul ki a verseny végeredménye. A csapatokat itt is az írásbeli feladatok összpontszáma szerint csökkenő sorrendbe állítjuk, így alakul ki az írásbeli döntő végeredménye. Azonos pontszám esetén itt is az a csapat ér el jobb helyezést, amelyik a 13. feladatra több pontot kapott. Ha ebben is megegyezik az eredményük, akkor amelyik csapat a 12. feladatra kapott több pontot. Ha ebben is egyformák, akkor amelyik csapat a 11., és így tovább, amíg nem lesz különbség így csökkenő sorrendben haladva a feladatokra kapott pontok száma között egészen az 1. feladatig. Az ezt követően is fennálló holtverseny esetén a megyei/körzeti fordulóban elért magasabb pontszám szerint rangsorolunk. Az eredmények várhatóan 2024. november 24-én, vasárnap 8:00 órától lesznek megtekinthetők honlapunkon. Ekkor az első 10 helyen lévők pontjai még titkosak, és az óvási határidő lejárta után az első 6 helyen végzőké továbbra is titkos marad. Bármilyen írásos reklamációt 2024. november 25-én, hétfőn 14:00 óráig tudunk figyelembe venni, ezeket az info@bolyaiverseny.hu címre küldhetik. A verseny feladatsorai az egyes fordulók napján, estétől elérhetők lesznek honlapunkon. A döntő írásbeli fordulójának megoldókulcsát és részletes megoldásait a versenyt követő napon, 13:00 órakor tesszük közzé a honlapon.

Az országos döntő írásbeli fordulójának és megyei/körzeti díjátadójának helyszínei, szervezői:

Megye/körzet Szervező Helyszín
Bács-Kiskun Kisné Tóth Ildikó
kisnetothildiko@gmail.com
Kecskeméti Belvárosi Zrínyi Ilona Általános Iskola
6000 Kecskemét, Katona József tér 14.
Baranya Hebling Eszter
heblinge@hotmail.com
Koch Valéria Középiskola, Ált. Isk.
7624 Pécs, Tiborc u. 28/1
Békés Kovácsné Fábián Andrea
fabiandi7306@gmail.com
Implom József Ált. Iskola 5. Sz. Ált. és Sportiskola Tagintézménye
5700 Gyula, Nürnbergi u. 2.
Borsod-Abaúj-Zemplén Ágostonné Sápi Ildikó
agostonildo@gmail.com
Kazinczy Ferenc Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Ált. Isk.
3529 Miskolc, Középszer u. 3.
Dél-Buda Kovácsné Herman Katalin
koheka@gmail.com
Újbudai Teleki Blanka Általános Iskola
1119 Budapest, Bikszádi u. 61-63.
Dél-Pest Pongráczné Krizmanits Mária
krizmanits68@gmail.com
József Attila Kat. Ny. Német Nemzetiségi Ált. Isk.
1201 Budapest, Attila u. 25-27.
Észak-Buda Elszeszer Valéria
elszeszer.valeria@verespg.hu
Veres Péter Gimnázium
1039 Budapest, Csobánka tér 7.
Észak-Pest Kaposiné Bodó Anna
bodo.anna@gmail.com
Babits Mihály Gimnázium
1046 Budapest, Tóth Aladár u. 16-18.
Kelet-Pest Magyar Zsolt
abacusujsag@gmail.com
Szent István Gimnázium
1146 Budapest, Ajtósi Dürer sor 15.
Közép-Buda Csanády Szilvia
szilvia.csanady2011@gmail.com
Arany János Á. I. és Gimn.
1124 Bp. XII., Meredek u. 1
Közép-Pest Magyar Zsolt
abacusujsag@gmail.com
Szent István Gimnázium
1146 Budapest, Ajtósi Dürer sor 15.
Nyugat-Buda Kerekes Zsanett
kernetti@gmail.com
Áldás Utcai Általános Iskola
1025 Budapest, Áldás u. 1.
Csongrád-Csanád Szabó Mária
szabomaria@karolinaiskola.hu
Karolina Óvoda, Általános Iskola, Gimn., AMI
6725 Szeged, Szentháromság u 70-76.
Fejér Bernáth Valéria
bvali62@gmail.com
Teleki Blanka Gimnázium és Általános Iskola
8000 Székesfehérvár, Sziget u. 1.
Győr-Moson-Sopron Hujber Julianna
hujber.julianna@sze.hu
Széchenyi István Egyetem
9026 Győr, Egyetem tér 1.
Hajdú-Bihar Katonáné Ferencz Éva
ferenczeva12@gmail.com
Bocskai István Általános Iskola
4130 Derecske, Szováti u. 2.
Heves Kriston-Kőmüves Zoltánné
emaya12@gmail.com
Egri Kemény Ferenc Sportiskolai Ált. Iskola
3300 Eger, Kodály Z. u. 5.
Jász-Nagykun-Szolnok Tóth Éva
etoth1.65@gmail.com
Szolnoki SZC Jendrassik György Gépipari Technik.
5000 Szolnok Baross út 37.
Komárom-Esztergom Lázár Katalin
kati.lazar68@gmail.com
Vaszary János Általános Iskola
2890 Tata, Országgyűlés tér 4.
Nógrád Barkóné Benyovics Magdolna
benyomagdi@gmail.com
Balassagyarmati Szabó Lőrinc Általános Iskola
2660 Balassagyarmat, Május 1. u. 2.
Pest megye - délkelet Kun Sándor
kun.sandor1128@gmail.com
Monori József Attila Gimnázium
2200 Monor, Ady Endre utca 12-14.
Pest megye - délnyugat Kapusyné Jenei Katalin
kapusy.kati@gmail.com
1. sz. Általános Iskola
2040 Budaörs, Hársfa u. 29.
Pest megye - észak Omischel Mónika
barath.omi@gmail.com
Dunakeszi Radnóti Miklós Gimnázium
2120 Dunakeszi, Bazsanth Vince utca 10.
Somogy/Tolna Urbán Mónika
moneszcs@freestart.hu
Kisfaludy Utcai Tagiskola
7400 Kaposvár, Kisfaludy u. 26/A
Szabolcs-Szatmár-Bereg Tóthné Annuska Zsuzsanna
todo98@gmail.com
Vári Emil Általános Iskola
4600 Kisvárda, Mártírok útja 5.
Vas/Zala Babatiné Simon Marianna
bnesmarianna@gmail.com
Zalaegerszegi Eötvös József Általános Iskola
8900 Zalaegerszeg, Köztársaság út 68.
Veszprém Kása Zsuzsanna
kasazsuzsa0205@gmail.com
Deák Ferenc Általános Iskola
8200 Veszprém, Aradi vértanúk u. 2.

Az szóbeli döntő szabályai

Időpont: 2024. december 14. (szombat) 9:45
Feladatok száma: 3 feladat
Helyszín: Baár-Madas Református Gimnázium és Általános Iskola

A verseny szóbeli döntőjét – amely minden meghívott csapat számára ingyenes – az ÖSSZKÉP Alapítvány bonyolítja le. Az országos írásbeli döntőből kategóriánként az országos összesített lista 1-6. helyén végző csapatokat hívjuk meg a verseny szóbeli döntőjére. A szóbeli döntőben, 2024. december 14-én először 9:45-től a csapatok 20 percnyi felkészülési időt kapnak két elméleti és egy drámapedagógiai feladat megoldására, amelyeket a zsűri és az érdeklődők előtt közösen kell ismertetniük, illetve bemutatniuk. A felkészüléshez kérjük, hogy íróeszközt hozzanak magukkal a diákok (elektronikus segédeszköz nem használható). A két elméleti feladat megoldásának ismertetésére legfeljebb 4, a drámapedagógiai feladat bemutatására legfeljebb 3 perc használható fel.

A drámapedagógiai feladat a régebbi szabadon választott, hozott produkciót váltja ki, illetve annak felel meg. Lényege, hogy a csapatok kapnak egy ismert közmondást vagy szólást, amely alapján egy rövid kis jelenetet kell kitalálniuk és bemutatniuk különös tekintettel annak értelmére, tanulságára. Részletes ismertetés itt.

A két elméleti feladat és a jelenet alapját képező közmondás évfolyamonként ugyanaz.

A szóbeli feladatok pontozása:
- Az 1. (elméleti) feladat: max. 5 pont
- A 2. (elméleti) feladat: max. 16 pont
- A 3. drámapedagógiai feladat: max. 12 pont
- Csapatszellem: max. 1 pont
- A bemutatás közlésének minősége: max. 3 pont

Az itt szerzett pontokat adjuk hozzá az országos írásbeli döntőn elért pontokhoz, és így alakul ki a verseny végeredménye. (Holtverseny esetén a döntő írásbelin elért jobb helyezés szerint, az ezt követően is fennálló holtverseny esetén a megyei/körzeti fordulóban elért magasabb pontszám szerint rangsorolunk.) Ha egy csapat a szóbelin túllépné a rendelkezésre álló időt, akkor összpontszámából 1-et levonunk.

A szóbeli végeztével, kb. 12 órakor kerül sor az eredményhirdetésre és a díjkiosztó gálára, amelyre mindenkit szeretettel várunk.

A szóbeli drámapedagógiai feladatának részletes leírása

Az elmúlt évek tapasztalatai és számos visszajelzés alapján indokolt volt a korábbi, hozott produkció kiváltása egy hasonló jellegű és értékű, de kevesebb terhet jelentő feladattal. Így a döntőbe jutott csapatoknak nem kell saját előadással otthon készülniük. A jelenet „műfajára”, jellegére vonatkozó megkötés – ahogy azt korábban megszokhattuk – nincsen; tehát lehet szöveges vagy pantomim jellegű, tartalmazhat éneket, idézeteket; lehet vidám vagy szomorú. A produkció ideális és elvárható időkerete: 2-2,5 perc; a kiírásban megfogalmazott 3 perc a rendelkezésre álló maximum, amelynek a túllépése pontlevonással jár. A feladat jellegéből következik, hogy jelmez vagy díszlet használatára se szükség, se lehetőség nincsen. Indokolt esetben a csapat a teremben amúgy is megtalálható asztalt és székeket felhasználhatja.

A jelenetre kapható maximális 12 pont az alábbi részpontokból áll:
- a kapott közmondás, szólás megértése és helyes értelmezése: 3 pont
- a jelenet kidolgozottsága, az időkeret arányos kitöltése: 3 pont
- az előadás ötletessége, kreativitás: 3 pont
- a kommunikáció minősége, érthető, világos közlés: 3 pont